Як жінкам стати на військовий облік?

Наказом Міністерства оборони №35 (від 07.02.22) внесено зміни до наказу Міністерства оборони України №313 «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, пов’язаних з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після отримання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних».

Адвокат Юридичної компанії «Legal partner»  Олеся Захандревич відповіла на найбільш актуальні запитання щодо військового обліку жінок. 

Хто зобов’язаний стати на військовий облік?

Жінки, віком від 18 до 60 років, придатні за станом здоров’я та мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Наказом Міністерства оборони України 11 жовтня 2021 року № 313 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 07 лютого 2022 року № 35).

Строки постановки на військовий облік

Взяття на облік мають забезпечити з 1 жовтня 2022 року однак, граничного терміну, до якого це потрібно зробити, поки що, не визначено.

Порядок постановки на військовий облік

Жінкам потрібно особисто прибути до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації.

При собі необхідно мати наступні документи: паспорт громадянина України, ідентифікаційний номер, документ про отримання відповідної спеціальності/професії, довідку з роботи із зазначенням спеціальності/професії, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини (дітей), фотокартки 3х4.

Після встановлення, що жінка підлягає воєнному обліку, вона буде направлена для проходження військово-лікарської комісії.

Обов’язок навчальних закладів та роботодавців вести персональний облік військовозобов’язаних

На роботодавців та навчальні заклади покладається обов’язок вести персональний облік військовозобов’язаних.

Навчальні заклади зобов’язані подавати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки списки жінок, які мають фах з відповідною військово-обліковою спеціальністю, придатні до проходження військової служби за станом здоров’я, віком та сімейним станом, для взяття їх на військовий облік.

Роботодавці зобов’язанні при прийняті на роботу перевіряти у громадян наявність військово-облікових документів. Приймання на роботу (навчання) військовозобов’язаних здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік.

Обов’язки роботодавця щодо ведення персонального обліку зазначені у п. 37 Постанови Кабміну від 07.12.2016 р. № 921 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов’язаних».

Військова служба жінок

У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

У воєнний час жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Однак, у разі вагітності, перебуванні у декретній відпустці, вихованні дитини (дітей) віком до 18 років, дитини – інваліда, догляду/опіки над хворим членом сім’ї/особою з інвалідністю – жінка звільняється від проходження військової служби.

Відповідальність за ухилення від військового обліку

За ухилення від військового обліку передбачено адміністративну або кримінальну відповідальність.

Адміністративна відповідальність, передбачена ст. 210 КУпАП.

Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку – тягне за собою накладення штрафу від 510 до 850 гривень.

Повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період – тягнуть за собою накладення штрафу від  850 до 1700 гривень.

Кримінальна відповідальність, передбачена ст. 337 КК України.

Ухилення від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України карається штрафом від 5100 до 8500 гривень або виправними роботами на строк до одного року.

Чи може жінка, яка стоїть на військовому обліку перетинати кордон України під час дії воєнного стану?

Військовозобов’язаним особам обмежено право виїзду за кордон України під час дії воєнного стану. Виняток становлять жінки, які відповідно до  ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації: жінки на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, зайняті постійним доглядом за хворим чоловіком, дитиною, батьками своїми чи чоловіка.

Законодавчі акти

Наказ Міністерства оборони України 11 жовтня 2021 року № 313 «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних та Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями» (у редакції наказу Міністерства оборони України від 07 лютого 2022 року № 35);

Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу»;

Постанова Кабміну від 07.12.2016 р. № 921 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов’язаних»;

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».