Прихована цінність юриста

Юридична діяльність достатньо популярна тема, відповідно є багато думок щодо того, яким має бути юрист та які якості є необхідними для нього. Найбільш поширеними якостями є: мати ораторські здібності та хороші навички комунікації, вміти гарно оформлювати документи (як стилістично так і візуально), знати законодавство (за переконанням деякий осіб ледь не на пам’ять). Вважаю, що ці якості є потрібними для юриста і без них буде дійсно кепсько, але є інша якість, чи краще навичка, яку чомусь оминають і не проговорюють.

На мою думку головною особливістю юриста є вміння швидко та якісно обробляти великий масив даних, звісно, що правового характеру. Одразу виникне питання: що мається на увазі та яким чином це має стосунок до юристів? Спробую пояснити.

“Класична юридична діяльність” себто та діяльність, з якою слово «юрист» асоціюється в першу чергу (наприклад, адвокат, юрисконсульт), а саме вирішення прикладних правових питань клієнта.

Виглядає вирішення цих питань приблизно так:

Етап 1 – у вас виникла проблема (ну скоріше у вашого клієнта, але то таке);

Етап 2 – ви розбираєтесь як вона виникла;

Етап 3 – шукаєте як її вирішити;

Етап 4 – вирішуєте;

Етап 5 – проблема вирішена.

Схема звісно умовна, реальне життя веселе та нелегке, але якщо спростити цей “кругообіг права в природі” виглядає приблизно так.

Тепер питання: чи може клієнт сам сісти та вирішити своє правове питання, наприклад написати позов до місцевої ради, яка не видає йому необхідний дозвіл? Звісно так.

В нашу цифрову еру, коли судова практика та закони є загальнодоступними, а приклади процесуальних документів наявними, особа сама може вирішити свої правові питання і послати юристів в сторону Хазарського каганату.

Попри це, не все так просто. Відмінність юриста від рядової особи, що юрист до прикладу, напише позов за 3 години, а “простак” можливо за 2 дні і то не дуже якісно.

А як же так виходить? Все просто, юрист вміє шукати та знаходити потрібну інформацію. Необов’язково юристу знати текст закону, щоб знайти необхідну норму. Тобто розуміння де знайти інформацію спрощує для юриста його діяльність.

Добре, знати де знайти інформацію, це класно, але знаходити інформацію вміють не тільки юристи. Так, але тут є друга частинка цієї якості — вміння якісно обробити інформацію.

Наприклад, особа може у вирішенні свого питання звернутись до тексту законів, практики, перечитати це все але нічого не зрозуміти.

Ось в цьому і сенс, юрист має швидко опрацювати цей “нормативний ґрунт” та видати конкретний фінальний продукт на основі нього. Говорячи більш доступною мовою, ви дослідили норми закону, судову практику і в результаті сформували правову позицію із посиланням на такі норми, які надаєте клієнту.

І саме в цьому полягає цінність юриста, швидко опрацювати масив інформації і якісно сформувати правову позицію для клієнта чи процесуальний документ.

Автор: Владислав Дрозюк