неВільний графічний дизайн

Сьогодні існує досить багато ресурсів де можна придбати добрі дизайнерські роботи. Готові векторні зображення, іконки, фото, презентації,  малюнки. Все це добро можна легко використати для свого сайту, мобільного додатку, будь-якого іншого продукту або для пошуку творчого натхнення.

Але… Придбавши контент на відповідних ресурсах, користувачі не стають повноцінними власниками, в розрізі авторського права. Навіть якщо  купили якусь gold підписку.

Для прикладу розглянемо сайти Freepik, Flaticon (належать одній компанії) і ліцензійні умови на використання їх матеріалів.

Freepik та Flaticon пропонують придбати контент на підставі free або premium ліцензії.

Наведені ліцензії дозволяють використовувати контент  для комерційних і особистих проектів у цифровій, друкованій формі необмежене число разів в будь-якій точці світу, вносити модифікації і створювати похідні роботи.

Однак, при використанні free ліцензії необхідно включити рядок атрибуції «Розроблено Freepik» на продуктах, які ви хочете продавати, і посилання на www.freepik.com. Аналогічна історія з Flaticon.

Умови ліцензій додатково встановлюють обмеження при використанні контенту з комерційною метою. Наприклад, якщо придбане зображення є основним елементом дизайну продукції.

В такому випадку, необхідно увімкнути творчий потенціал та додати власних дизайнерських рішень до обраного зображення.

На перший погляд, може виникнути уява, якщо дають добро на комерцію, то виникають і всі авторські права на придбаний контент та його похідні варіанти. Нібито воно так і є, але тут треба  звертати детальну увагу на політику користувача сайтів та їх ліцензійні умови.

Ознайомившись з умови користувача (що роблять справжні збоченці або юристи за завданням), бачимо важливі обмеження, щодо прав інтелектуальної власності на придбаний контент. Забороняється передавати, відчужувати, ліцензіювати права на використані роботи та їх похідні варіанти. Не можна реєструвати авторські  права на використаний контент та його реєстрація як торговельна марка.

Створюючи похідні роботи з придбаних зображень, в автора переробки виникають авторські права, але з врахуванням ліцензійних обмежень, він не може повною мірою ними розпоряджатись. Дещо схожа ситуація з ліцензіями на відкрите програмне забезпечення, але це вже інша тема для обговорення.

З практики договорів на створення графічного дизайну, розробки додатків, сайтів обов’язковим розділом є право інтелектуальної власності. Туди ж летить пункт про передачу всіх прав від виконавця замовнику.

Чи правомірна передача прав інтелектуальної власності від виконавця, якщо для створення дизайну він використовував контент з Freepik, Flaticon? З урахуванням ліцензійних умов, виходить що нє.

Тож, звертайте увагу на індивідуальність створення ваших замовлень та дотримуйтесь «гігієни» прав інтелектуальної власності в проектах.

Автор: адвокат компанії Legal Partner, Ступак Віктор.