Info@stylemixthemes.com
+1 00 974 4012 0320

Новели Кримінального процесуального кодексу

Posted by: admin
Category: Статьи

1. Одна з найбільш революційних новел КПК – введення посади слідчого судді, який стає однією з ключових фігур у кримінальному процесі. Особливо на стадії досудового слідства. Адже більшість питань вирішується не прокурором або слідчим, а саме слідчим суддею за участю сторони захисту. Усі слідчі дії, пов’язані з обмеженням прав і свобод громадян, контролюватимуться слідчим суддею. Раніше слідчий виносив постанови про проведення обшуків, виїмок, ексгумації трупа, про накладення арешту на кореспонденцію тощо, і ці дії не передбачали процедури оскарження та захисту від зловживань.

Після набрання кодексом чинності подібні питання вирішуватимуться в судовому засіданні, за присутності всіх сторін, за прозорою, відкритою процедурою. Особи, відносно яких проводитимуться ці дії, отримають право оскаржити їх. Фахівці вважають, що одного слідчого судді для одного районного суду буде явно недостатньо. Але може не вистачити коштів. Тому проблема реалізації цієї новели існує.

 

2. Позитивною є новела про примирення сторін, коли обвинувачений визнає свою провину, розкаюється, відшкодовує матеріальні й моральні збитки.

3. Вперше передбачено Угоду про визнання вини. Це угода між прокурором і підозрюваним (обвинуваченим) існує практично в усіх європейських країнах. Найчастіше таким чином правоохоронці намагаються отримати корисну для слідства інформацію. Підозрюваний визнає свою провину, при цьому йому призначають менш суворе покарання. Угода зі слідством заборонена, якщо у справі є потерпілі. Угода затверджується судом, який повинен переконатися, що текст підписаний добровільно.

4. Заборонено здійснювати захист у кримінальному процесі для юристів, котрі не мають адвокатського свідоцтва: захисником може бути тільки адвокат, унесений до Єдиного реєстру адвокатів і адвокатських об’єднань. Родичі, правозахисники, фахівці в галузі права не можуть захищати підозрюваного, підсудного. При цьому підозрюваний має право відмовитися від захисника. Істотно розширені права сторони захисту. Відтепер адвокат зможе збирати докази й подавати їх до суду нарівні з прокурором. Прийнятий новий закон «Про адвокатуру». Планується прийняття закону «Про детективну діяльність». Змагальність сторін у процесі стає реальною.

5. Відмінено стадію порушення кримінальної справи. Вводиться Єдиний реєстр досудових розслідувань, міліція більше не зможе відмовити в реєстрації звернення громадянина за надуманими причинами. Після набуття чинності КПК будь-яка заява вноситиметься до реєстру, а дія¬льність міліції стане прозорішою. Тепер слідчі повинні будуть починати розслідування відразу після внесення інформації про скоєння злочину до єдиного реєстру, без попередньої перевірки. Можливо, з часом це положення буде удосконалене.

6. Відмінений інститут додаткового розслідування. В європейських країнах ухвалюється від 20 до 50 % виправдувальних вироків, то в нас — тільки 0,2 %. Завдяки додатковому розслідуванню слідчі могли направляти до суду «сирі» справи, тому що знали, що буде інший шанс після відправки справи на дослідування, і недоробки можна буде виправити. Для суддів це була можливість не виправдовувати людей. Введена новела прискорить процедуру розгляду справи в цілому і збільшіть кількість виправдовувальних вироків.

7. Новий КПК вперше вводить поняття кримінальних проступків, якими вважаються правопорушення невеликої тяжкості, що не становлять серйозної загрози для суспільства, наприклад порушення авторського права і суміжних прав, дрібна крадіжка, хуліганство. Як основне покарання за здійснення кримінальних проступків передбачено штраф. Це нововведення повинне сприяти гуманізації кримінального процесу. Закон «Про кримінальні проступки» планується прийняти в найближчому майбутньому.

8. Передбачено більш широкі можливості використати запобіжні заходи, не пов’язані з позбавленням волі. Раніше людина після порушення стосовно неї справи майже автоматично опинилася в СІЗО. За новим КПК, підозрюваний не може бути взятий під варту без певних дій з боку обвинувачення. Прокурор зобов’язаний довести, що інший запобіжний захід не може забезпечити виконання підозрюваним відповідних зобов’язань і запобігти тим ризикам, які були вказані прокурором або слідчим у клопотанні. Тільки це дає право слідчому судді застосовувати як запобіжний захід узяття під варту, і тільки в тому випадку, якщо інкриміноване діяння передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад 3 роки. Підозрюваного взагалі не можна тримати під вартою, якщо злочин не передбачає позбавлення волі. Після набуття чинності КПК активніше застосовуватиметься домашній арешт (коли місцезнаходження підозрюваного контролюватиметься електротехнічними засобами) і застава, розмір якої коливається — від 1 тис. до 300 тис. грн.

9. Новый КПК вступає в силу 19 листопада 2012 р. і передбачає наявність нового державного органу – Державного бюро розслідування, який буде розслідувати справи щодо працівників міліції, СБУ, прокурорів, суддів та вищих посадових осіб. До створення такого органу ще 5 років планується збереження розслідування злочинів названих категорій за прокуратурою. МВС України вважає, що для повноцінного функціонування КПК додатково необхідно 5 – 7 тисяч слідчих та 980,5 млн. гривень. Тому навряд чи відразу після набуття чинності КПК буде створено Державне бюро розслідування.

Безумовно, всі ці новели мають і спірні моменти, але в цілому можна зробити висновок, що новий КПК — прогресивний документ, що відповідає європейським стандартам розслідування й судового розглядукримінальних справ.

Аналіз новел КПК проводила Олена Золотарьова

 

Автор: admin

Добавить комментарий